“Üzüm Nedir Kısaca”

“Üzüm Nedir Kısaca”

Üzüm Asmanın, ince bir sapla salkım sapına bağlı olan ve salkım durumunda bulunan, tazeyken ya da kurutularak yenilen, ince ya da biraz kalınca kabuklu, sulu etli taneler durumunda, sarı, mor, siyah gibi değişik renklerde olabilen tatlı meyvesİ

Kütük ve asmalarda yetişen bir meyve olan üzüm, başta çekirdeği olmak üzere sağlığımıza mütenevvi yararlar sağladığı için mütehassıs kişiler tarafından da tüketilmesi önerilmektedir. Bilhassa mide zayıflığı çekenler üzümü çekirdeği ile birlikte tüketmelidir diye uzmanlar, yaz aylarının sevilen meyvesinin diğer faydalarından da şöyle bahsedilebiriz

Asma kültürünün anavatanı kabul edilen bir ülkede yaşıyoruz. Hatta Anadolu’daki bağcılığın tarihçesi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanıyor. Yani mamutlar bile henüz yokken üzüm vardı arkadaşlar.

Ülkemizin bağcılık açısından çok elverişli ekolojik koşullara sahip olmasından dolayı, çok sayıda sofralık, kurutmalık ve şaraplık üzüm çeşitlerinin yetiştiriciliği yapılıyor.

Üretilen bu üzümlerin kullanım oranlarını araştırdığımızda yaklaşık %30’unun sofralık, %37’sinin kurutmalık, %30’unun pekmez, pestil, sucuk ve şıralık ve %3’ünün de şaraplık olarak değerlendirilmektedir

” ÜZÜM ÇEŞİTLERİ NELERDİR “

Kalecik KarasıAta SarısıCardinal
NarinceCrimson SeedlessHoroz Karası
ÖküzgözüRed GlobeYalova İncisi
Sultani ÇekirdeksizTrakya İlkeren

” Üzümün yararları “

İçeriğinde barındırdığı şeker, asit, kalsiyum, demir, iyot, fosfor, potasyum, A, B, ve C vitamini gibi besin öğeleri ile sağlığa sayısız fayda katan üzüm, beyin ve sinir metabolizmasını destekleyen en önemli meyvelerden bir tanesidir. Bilhassa gergin sinirler için birebir olan üzüm, öğle yemeğinden sonra bir miktar düzenli olarak yenmelidir. Öğle yemeğinden sonra yenilen üzüm aynı zaman da günün geri kalan kısmını enerjik bir şekilde geçmesini sağlar.

Kansızlıktan yana sorunlar yaşıyorsanız düzenli olarak çekirdekli üzüm yemelisiniz. Unutmayın üzüm hem kendisi hem de çekirdeği ile şifa dağıtan bir meyvedir. Kansızlık için ilaç kullanmak yerine düzenli olarak çekirdekli üzüm yerseniz bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Üzüm ürenin vücutta birikmesini de önler. Aynı zamanda gebe kadınlar tarafından da sıkça tüketilmesi gerekenler arasındadır. Ancak şeker hastaları mümkün oldukça üzümden uzak durmalıdır.

Kara üzümün faydaları

Üzümün beyazı kadar karası da oldukça faydalıdır. Kara üzümün yararları ise şöyledir;

Bazı karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelerek, karaciğerin çalışmasını hızlandırır. Mideye zarar vermeden böbreklerinde hızlı çalışmasına katkıda bulunur.

Kara üzüm vücutta bulunan fazla yağları eritir, vücudu dirençli hale getirir, cildin taze görünmesini sağlar, bağırsak metabolizmasını hızlandırır.

” ÜZÜM REÇELİ NASIL YAPILIR “

**500 gr şeker, 
**1 adet limon, 
**2.5 su bardağı su, 
**1 kg çekirdeksiz üzüm, 
** 60 gr çam fıstığı kavrulmuş

Üzümleri iyice yıkayıp, sularını süzün. Üzümleri salkımdan tane tane koparıp, ayırın. 500 gr şeker ile 2.5 su bardağı suyu kaynatıp, bir şurup hazırlayın. 
Şurup kıvamını bulduğunda çam fıstıklarını ve üzümleri içine atın ve üzümler pişinceye dek hafif ateşte kaynatın. Reçel kıvamını aldığına limon suyunu ilave edin ve karıştırın, 20-25 dakika kadar kaynatın.Reçeli ateşten alın ve soğumaya bırakın. Ilındığında kuru cam kavanozlara boşaltın, soğuduğunda kavanozların kapaklarını kapatıp, serin bir yerde muhafaza edin.
Afiyet olsun.

Yorum yapın