Tahinin Faydalari Nelerdir

Tahinin Faydalari Nelerdir

TAHİN VÜCUTTAKİ ZEHİRİ YOK EDEBİLEN TEK BESİN!

TAHİN NEDİR NEDEN ELDE EDİLİR

Tarladan toplanan Susamın bir sıra   işlemlere tabi  tutulması  ve işlemlerin sonunda  ezilmesi sonucunda  tahin elde edilmektedir. Genellikle soğuk  kış aylarında vücudu soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklardan korumak için çoğunlukla tüketilmektedir. E, C ve B vitaminlerini yoğun olarak  barındırmaktadır . Hücre yapısının dostu olarak adlandırılan tahin ya da halk arasında kullanılan  adı ile tahan hücrenin yapısını korumaktadır. Ana maddesi olan susam bitkisi  sıcak iklim koşullarında yetişmektedir. Ülkemizde genellikle  Akdeniz Bölgesi’nde ve yaz kış sıcaklık farkının fazla olmadığı yerlerde yetiştirilmektedir. Susam bitkisi , yağ ve protein açısından çok zengin bir besin maddesidir. Tahin uygun ortamda saklanması durumunda bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmektedir. Fosfor, kalsiyum, demir ile B1 vitamini ve lif kaynağıdır.

” Tahinin Sağlığa Faydaları ” Nelerdir

Genellikle soğuk günlerde ve kış aylarında tüketilen   tahin, soğuk algınlığı, grip gibi kış hastalıklarını önlemekte etkilidir . Vücut direncimizi arttırmamıza ve  bu hastalıklara yakalanma riskimizi azaltmaya yardımcı bir besin kaynağıdır. Ayrıca hastalık dönemlerinin  daha çabuk  ve etkin bir şekilde atlatılmasına da yardımcı olmaktadır. Vücuda enerji vermekte olan tahin,  genellikle pekmez ile birlikte tüketilmektedir . Tahin ve pekmez bir arada kış aylarında hastalıklara karşı  vucudumuzu  koruyucu  bir siper görevi görmektedir. Tahin yine mezelerde ve bazı yemeklerde sos olarak da kullanılmaktadır. Tahin Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı vücut direncinin artmasına yardımcı olur ve . Hücre yapısını koruyucu özelliği sayesinde de kanserli hücreler ile aktif bir şekilde savaşır. Ham maddesi olan susamda bulunan kalsiyum ile yararlı yağlar kemiklerin korunmasına yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak kabızlığın giderilmesinde etkilidir. Zengin miktardaki kalsiyum içeriği kemiklerin güçlenmesine ve kemik erimesine karşı kemiklerin daha dayanıklı olmasına yardımcı olur. Gelişme çağındaki çocukların kemik gelişiminin sağlıklı olması için kalsiyum ihtiva eden besin maddelerinin tüketilmesine büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. Tahinde çocukların kemiklerinin korunması ve sağlıklı olarak gelişmesini sağlaması nedeni ile uzman hekimler tarafından düzenli olarak çocuklara yedirilmesi önerilmektedir. Yine tahin enerji deposu olmasından ötürü okul çağındaki çocukların vücut direncini ve enerjisini arttırır.

**. Damar sertliğini ve tıkanmalarını önleyici .
**  İdrar söktürücü .
**. Cildi güzelleştici.
** Bağışıklık sistemini güçlendirici.
** Göz sağlığı için hayati önem taşır.
** Kemik gelişiminde, yapısında bulunan bazı maddeler nedeniyle oldukça faydalıdır.
** Safra taşlarının düşürülmesinde, nefes darlığı ve bronşite faydalı olduğu bilinmektedir.
** Anne sütünü arıtıcı özelliği bulunmaktadır. Çocukların beyin ve zekâ gelişiminde etkilidir.
**Vücuda alınan ağır metaller, zehirli bileşikler, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı koruma sağlar.
** Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının (Alzheimer) önlenmesinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
**. Tahinde çok miktarda bulunan E vitamini ile tüm bu yararları da vücudumuza kazandırabiliriz….
**. E vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Vücuda enerji verir. 
İki çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo biftekteki kadar protein vardır.
Kendine has özel bir kokusu olan tahin, suyla temas etmedikçe uzun zaman bozulmadan saklanabilir.
E, C ve B vitaminleri açısından zengindir. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Yaraların iyileşmesini hızlandırır

Yorum yapın