Tahin Pekmez  Nasıl Yapılır

Tahin Pekmez Nasıl Yapılır

Kış günlerinde Özellikle içinde bulunduğumuz sonbahar mevsimi ve kış mevsiminin  sabah kahvaltılarında eksik etmediğimiz ve eksik etmememiz gereken  son derece lezzetli ve enerji verici bir karışım tahin pekmez karışımı. Karışımları ise, kış aylarına ve ülkemize özgü, muhteşem bir lezzet. Tahin – Pekmez Başta üzüm olmak üzere pek çok meyveden yapılan pekmezle, susamdan yapılan tahin ayrı ayrı çok değerli iki besin.

Pekmez İçeriğinde bol miktarda demir, kalsiyum ve potasyum bulundurmaktadır, kişinin enerjisini yükseltirken, cinsel gücünü de artırmaktadır … Tahinle karıştırıldığında ise tam bir afrodizyak etkisi gösteririr

Küçük-büyük herkese özellikle kış aylarında tüketilmesi önerilen pekmez, aynı zamanda afrodizyak etki yaratıyor. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen pekmez vücuttaki kanı artırıyor, enerji veriyor, iştah açıyor. Hamilelikte ve bebek gelişiminde fayda sağlıyor.

Mideyi, bağırsakları, böbrekleri kuvvetlendiren, damar sertliğine iyi gelen, kan dolaşımını rahatlatan pekmezin sağlığa diğer faydaları ise şöyle:

Soğuğa karşı vücut direncini artırır.

Astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Çocukların zeka gelişimine yardımcı olur.

Kolestrolü düşürür ve tansiyonu dengeler. Cinsel gücü ve sperm sayısını artırıcı özelliği vardır.

Akciğer rahatsızlıklarında da kullanılır. Günlük kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gereksiniminin büyük bir kısmını karşılar.

TAHİNSİZ OLMAZ

Pekmez ile birlikte mükemmel bir lezzet oluşturan tahinin de faydaları hayli fazla.
Tahinin hammeddesi olan susam, besin maddelerinin kralıdır. Susamda yüzde 45 protein, yüzde 55 yağ vardır.
Soğuk algınlığına, nezle gribe iyi gelir. Zihinsel yorgunluğu giderir.
Hücreleri yeniler. Gençlik kaynağıdır. Özelliği ise hücreleri yenilemesi ve yaraları kapamasıdır.
Tahinde bol miktarda lesitin (E vitamini) bulunur. C ve B vitaminleri de boldur.  Cinsellik hormonlarının oluşmasına yardımcıdır.
İdrar söktürücüdür. İki çorba kaşığı tahinde yaklaşık yarım kilo biftekteki kadar protein vardır.

MİDE AĞRISINA BİREBİR

Tahin, özellikle ülsere ve gastrite iyi geliyor. Ancak tahini aç karınına sade halde tüketip (2-3 yemek kaşığı) üzerine yarım saat asla su içmemek gerekiyor. Şeker hastalarına önerilir.

 

Yorum yapın