Sumak Nedir Faydaları nelerdir

Sumak Nedir Faydaları nelerdir

Herkesin bildiği, severek tükettiği bir baharat olan sumak faydaları da oldukça fazladır. Sıcak iklimleri seven bu bitki Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetişmektedir. Kahverengi ve küçük meyveleri olan bir bitkidir. Ekşi bir tadı vardır. Çoğunlukla baharat olarak kullanılır. Birçok türü zehirlidir, bu yüzden rastgele toplanıp tüketilmemelidir. Çok eski tarihlerde Kızıldereliler tarafından tıp açısından da kullanılan bir bitkidir. Yaralanmalar, karın ağrıları ve enfeksiyonlara karşı tarihte kullanıldığı belirtilmiştir.

SUMAK NEDİR

Sumak (Rhus), çalı görünümünde bir bitki cinsidir. Meyvesi küre biçiminde, kırmızımsı, ekşi lezzette olur. Toplanan bu meyveler, uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan ‘sumak‘ elde edilir. Yetişmesi çok zor olmayan bu bitkidir

Sumak, aslında yabanî bir çalıdır ve üç metreye kadar boylanabilir. Beyaz çiçekleri kırmızı meyve verir ama bunlar olgunlaşmadan toplanır, kurutulur ve böylece uzun süre saklanabilir. Birçok türü zehirli olsa da bizde doğal olarak yetişenler, derici sumağı ve boyacı sumağı olarak iki çeşit ve zararlı değil.

İnce gövdeli, 3 metreye kadar ulaşabilen sumak bitkisi, çalı ya da küçük ağaç görünümündedir.

Türkiye’nin Doğu Anadolu dışında hemen bütün bölgelerinde yetişen sumak, en çok Akdeniz Bölgesi’nde görülür. Sumağın yaklaşık 150 türü bulunmaktadır. Bu türlerden bazıları zehirlidir. Ülkemizde en yaygın yetişen türü, “derici sumağı” ve “boyacı sumağı”dır.

Kışın dökülen dişli ve tüylü yaprakları, sonbaharda kırmızıya döner. Yaprakları ve meyveleri, baharat olarak kullanılır. Meyveleri mercimeği andırır. Yeşil olan meyveleri olgunlaşma döneminde kırmızıya döner.

Kurutulduktan sonra tuzla öğütülüp baharat olarak yemeklerde, salatalarda kullanılan sumağın ekşimsi ve buruk bir tadı vardır. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir.

Ekşi tadı nedeniyle, limon olmadığı durumlarda salatalarda rahatlıkla kullanılabilir. Diyarbakır, Hatay ve Gaziantep yörelerinde sumak, mercimek köftesi yapılırken ve dolmalarda kullanılır.

Sumak tohumlarının içeriğinde, mum, flavon glikozitleri, sitrik, malik ve tartarik asitler bulunu

 Faydaları Nelerdir

 1. İçeriğindeki C vitamini sayesinde soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
 2. Kandaki şeker oranını düşürücüdür.
 3. Ekşi tadı ile iştah açıcı bir baharattır.
 4. Ateş düşürücü özelliği vardır.
 5. İdrar tutamama hastalığına iyi gelir.
 6. Kurdeşen hastalığına ve cilt alerjilerine karşı tavsiye edilmektedir.
 7. Yenileyici özelliğiyle yaşlanmayı geciktirmektedir.
 8. Antioksidan etkiye sahiptir. Suyu ile gargara yapıldığında, boğaz ve diş eti hastalıklarına iyi gelir.
 9. Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur.
 10. Tane sumak, demlenip suyu içilirse zehirlenmelerde faydalı olmaktadır.
 11. Hazımsızlığı ve iştahsızlığı giderir. Hazımsızlığa iyi geldiği için sindirimin düzenli çalışmasını sağlayacağından zayıflatıcı etkisi vardır.
 12. Çocuklara suyu yapılarak içirildiğinde hem koruyucu etkisiyle direnç vermekte hemde iştah açmaktadır.
 13. Gıdaların bozulmadan daha uzun süre dayanmasını ve tazeliklerini korumasını sağlar.
 14. Bitkinin yaprağından elde edilen su, sirke ve balla macun haline getirilip dolamaya sürüldüğünde dolamanın çabuk iyileşmesini sağlar ve tekrarını önler.
 15. Sumağın cilde faydaları da vardır. Kaynatılmış sumak suyu, ciltteki sivilcelere iyi gelir. Ancak bir kez kullanmakla bu faydanın elde edilmesi mümkün değildir. Düzenli olarak her sabah ya da akşam cilt temizlendikten sonra, elde edilen sumağın suyuna temiz bir pamuk batırılıp sivilcelere kompres yapılması gerekir

 SUMAK NASIL KULLANILIR

Sumak, eğer sadece tadı güzel olduğu için tüketilmiyorsa kesinlikle pişirilmeden tüketilmelidir ki hem antioksidan etki sağlasın hem de metabolizmayı hızlandırsın. Yemeğin içinde ya da bir adananın üzerine serpilen sumak pek de bu işe yaramayacaktır. Sumağı çiğ olarak yağsız ve kalorisi düşük yiyecekler ile birlikte tüketmeye özen gösterin. Örneğin probiyotik yoğurdun üzerine, cacığın üzerine, salatanın içine ekleyerek tüketmek çok daha fazla işe yaracaktır.

Sumak çayı nasıl yapılır?

100 gram sumak, 1 litre kaynar suda demlenir. Sumak çayı günde 3 bardağa kadar içilebileceği gibi, antiseptik özelliği nedeniyle gargara olarak ya da sivilcelerin iyileştirilmesi için de kullanılabilir.

Yorum yapın