Pekmez Nedir Pekmez Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Pekmez Nedir Pekmez Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir

Pekmez Nedir

Pekmez; üzüm, incir, keçiboynuzu (harnup) veya dut gibi tatlı meyvelerin ya da şeker pancarı ardıç gibi şekere dönüşebilecek tarım ürünlerinin ezilip kaynatılmasıyla üretilir. Anadolu’ya özgü yoğun ve tatlı bir şuruptur.

Farklı çeşitlerde hazırlanabilen pekmez, birçok hastalık karşısında vücudun direncini arttıran, besin değeri oldukça yüksek olan akışkan bir yiyecek maddesidir. Tamamen doğal yollarla üretildiğinden, hammaddesi olan meyvenin içerisinde barındırdığı vitaminleri olduğu gibi kendi bünyesine alır.

Genel olarak tatlı bir tada sahip olan pekmezin şeker hastalarınca bile kullanılabilme özelliği, içerisine şeker eklenmediğinin kanıtıdır.

Besin değeri, içerdiği meyvelere göre değişkenlik gösterir. Ama şunu söyleyebiliriz ki zengin karbonhidrat içeriğiyle iyi bir enerji kaynağıdır. İçermiş olduğu yaklaşık %80’lik karbonhidrat, glikoz ve fruktoz halinde olduğu için, sindirim sisteminde parçalanmaya gerek olmadan direk kana geçer.

PEKMEZ NASIL YAPILIR

Pekmez, seçilen meyvenin posası dışındaki süzülmüş suyun pekmez toprağı ile kaynatılması ile yapılır. Her yörede pekmez toprağı kaynatma işlemi sırasında, içine koyulmaz. Buna rağmen genel yapılış biçimi özel olarak kazılan ve yalnızca belirli bölgelerde bulunan pekmez toprağı ile olmaktadır. Suyu çıkarılan meyve şırası bir kazan ya da tencereye eklenerek kaynamaya bırakılır. Kaynamaya başlayan şıra pekmez olmaya yaklaştıkça azalma göstereceğinden üzerine şıra eklenmesi gerekir. Pekmez toprağı ilk başta tencerenin büyüklüğüne göre eklenmelidir ve şıra bitene kadar, ne kadar şıra eklenirse ona uygun ölçüde de topraktan ekleme yapılmalıdır. Pekmez kokusu yayıldıktan ve pekmez üzerinde köpük belirginleştikten sonra oluşum tamamlanmış olur.

Pekmezin Faydaları Nelerdir

Pekmez hızla kana karışabilecek nitelikte bir gıda maddesi olduğundan acil enerji ihtiyacı için gerekli bir gıda maddesidir.

İki yemek kaşığı 20 gram pekmez insan vücudu için çok değerli olan 2 miligram demir, 80 miligram kalsiyum ve enerji içermektedir. Faydaları saymakla bitmez:

Mide hastalıklarına özellikle de ülser şikayetine karşı faydalıdır.
Astım ve bronşit hastalıklarına karşı yararlıdır.
Soğuğa karşı vücudun direncini artırıcı özelliğe sahiptir.
Bebeklerin büyümesinde ve gelişmesine yardımcıdır.
Çocukların zeka gelişimine yardım eder.
Gargara şeklinde ağız ve boğaz hastalıklarına karşı etkilidir.
Çocuklarda sık sık rastlanan pamukçuk için de yaygın olarak kullanılmaktadır.
Düzenli olarak yenildiğinde idrar söktürmeye yardımcı olur.
Bronşite ve öksürük gidermeye yardımcı olur.
Kilo alımına yardımcı olur.
Süt veren annelerde süt artırmaya yardımcı olur.
Kafein içermez.
Yapısında bulunan yüksek vitamin ve mineral içeriği ile diş ve diş etleri üzerinde çok olumlu etkileri vardır.
Kansızlığı gidermeye yardımcı olur.

Pekmez Nedir Pekmez Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir” üzerine bir yorum

Yorum yapın