Nane limon Çayı nasıl kaynatılır?

Nane limon Çayı nasıl kaynatılır?

Havalar soğudu kış uzaktanda olsa yüzünü göstermeye başladı sonbahar aylarının girmesi ile:

Kış günlerinin başladığının belirtisi bulunan sobahar  aylarında ve Kış mevsiminin çetin soğuklarında büyük küçük hepimiz soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına yakalandığımızda, bu problemlerin oluşturduğu  semptomları hafif bir şekilde atlatıp bir an evvel eski sağlığımıza kavuşmak için nane limon çayı demleyip içmek isteriz. Peki en doğru şekilde nane limon çayı nasıl demlenir? Uzmanlar nane limon kaynatılması hakkında hangi önerilerde bulunuyorlar? İşte en sağlıklı şekilde nane limon nasıl kaynatılır, yanıtı:

Nane limon çayı demlemek için öncelikle kuru ve ufalanmış naneyi bir yada iki tatlı kaşığı kadar cezveye ekleyin. Cezvenin içine bir adet taze limonun yarısını ya da dörtte birini ekleyin. Daha sonra önceden kaynatmış olduğunuz sıcak suyu cezveye ekleyin ve cezvenin ağzını kapatarak 10 dakika demlemeye bırakın. Ya da cezvenin içine sıcak su ekledikten sonra bir taşım kaynatın ve 5 dakika dinlendirdikten sonra isteğe göre tatlandırılarak içilebilir.

Nane-Limon çayına az miktarda şeker atılabilir. Bunun yanı sıra, kış aylarında hastalıklardan korunmak için çayın içerisine 1 çay kaşığı bal ilave edilip karıştırılabilir. Bunun yanı sıra özellikle 1/4 çay kaşığı karabiber eklenebilir. Karabiber tat açısından çok iyi sonuçlar vermeyebilir fakat güç verir ve vücut direncini sağlamlaştırır.

Nane-Limon kesinlikle sıcak, anlık tüketilmeli önceden yapılmış veya soğuk bir nane-limon çayının etkisi çok da fazla olmayacaktır. 

Nane Limon Çayının Faydaları nelerdir

– Nane-limonun en önemli özelliği soğuk algınlığına iyi gelmesidir.
– Güç verir, zihni açar ve zayıflamak için tüketilebilir.
– Sindirime yardımcı olur, antiseptiktir, cilde iyi gelir.
– Zihinsel yorgunluğu alır, mideyi rahatlatır.
– Yüksek miktarda C Vitamini içerir.

Hasta olmayı beklemeden ,çok  kısa bir sürede hazırlanabilen nane-limon çayından haftada 2-3 fincan tüketin, hastalıklardan, soğuk algınlığından korunun…

Yorum yapın