Limon Reçeli Nasıl Yapılır

Limon Reçeli Nasıl Yapılır

Limonun kabuğunda çok önemli medikal maddeler vardır, örneğin içeriğindeki yağ, citronella, phallandrene, C vitamini, sitrik asit, malik asit, formik asit, hesperidin ve pektin.
İçeriklerinin yanı sıra, limon kabuğu vücudu toksinlerden arındırmak için çok güçlüdür ve bunun sonucu olarak yenileyici özelliği de vardır.
Karın şişkinliği ile savaşır, ayrıca bağırsak gazını da azaltır.
Detoks yapıcı etkileri ile karaciğeri temizlemeye yardım eder, bu şekilde toksik içerikleri ve atıkları da uzaklaştırır.
Sindirime yardımcı olur ve kabızlık problemlerini önler.
Yüksek C vitamini ve diğer vitamin içeriği sayesinde, çok güçlü bir bağışıklık sistemi güçlendiricidir ve enfeksiyonlarla, soğuk algınlığı, nezle ve solunumla ilgili problemleri önler.
Limon Kabuğu Reçeli Alkali kanı arttırır.
Limon Kabuğu Reçeli Yüksek kan basıncı seviyesini düşürmeye yardımcı olur.
Sinirlilik ile savaşır.
Limon Kabuğu Reçeli Antiseptik özelliği vardır.
Astrenjan özellikleri sayesinde ciltteki aşırı yağı azaltır.
Limon Kabuğu Reçeli Ciltteki ve dişlerdeki koyu lekelerin rengini açmaya yardımcı olur.
Kötü huylu tümörleri kırmaya yarayan güçlü anti-kanserojen etkisi vardır.

Limon Reçeli Nasıl Yapılır

Malzemelerimiz
4 adet orta boy limon
2 su bardağı toz şeker
1 su bardağı su
Yarım limon suyu
Yapılışı:
Limonları güzelce yıkayıp sebze soyacağı ile beyaz kısımları limonun üzerinde kalacak şekilde kabuklarını soyun. Limonların üzerinde kalan beyaz kabukları soyarak, limonları portakal gibi dilimlere ayırın. Limon dilimlerini üçe ya da dörde bölecek şekilde doğrayın. Doğradığınız limonların üzerine şekeri ilave ederek bir kenarda bekletin. Şeker ilave ettiğiniz limonların sulanmasını beklerken, soyduğunuz kabukları bir kaba alarak üzerine kaynar su ilave edip 5 dakika bekletin ve suyunu süzün. Bu işlemi üç kez yapın. Sulanan limon-şeker karışımının üzerine suyu ekleyin ve karıştırarak kaynatın. Kaynadıktan sonra doğradığınız kabukları ilave edin. Ocağın ısısını düşürün, ara ara karıştırarak 40 dakika pişirin. 40 dakika sonunda küçük bir kaba az miktarda reçelden koyarak 2-3 dakika buzdolabında bekletin. Dolaptan çıkardığınızda kıvamı yeterince koyulaşmamış olursa 5-10 dakika daha kaynatın. Reçelinizi cam kavanoza doldurarak afiyetle tüketin.

Yorum yapın