KEKİK ÇAYI NASIL DEMLENİR

KEKİK ÇAYI NASIL DEMLENİR

KEKIK CAYI

Kekik çayının faydaları nelerdir?
Sabahları  uyandıktan sonra çay veya kahve içme derdine girmek yerine bir bardak kekik çayı içmeyi düşündünüzmü  Kekik çayı, hayati önem taşıyan iç organları temizler ve etkisini kısa sürede hissettirir. Mideyi rahatlatır, zeka keskinliğini artırır , sabahları oluşan öksürüğü azaltmaya faydalı bir çok faydası bulunmaktadır.
** Antioksidan etkisi vardır
** Öksürüğü alır
** Hazımsızlığı giderir
** Vücut için gerekli mineralleri içerir
** Boğaz ağrısını alır
** Ağız içi yaraları geçirir
** Dişeti hastalıklarına iyi gelir
** Antiseptiktir
** Soğuk algınlığına iyi gelir
** Gargara suyu olarak kullanılır
** Şişkinliği ve gazı alır
** Stresi azaltır ve iyi hissettirir
** Romatizma ağrılarını hafifletir
** Baş ağrısını geçirir
Kekik çayı nasıl demlenir?
Bir fincan kekik çayı için ne kadar su ve kekik koymak gerekir? Diye sorduğunuzu duyar gibiyim acele etmeyin, demlenmesi gerçekten çok basittir. Doğal şifa kaynağı kekik çayının demleme aşamalarına bakalım.
Kekik çayını içeceğiniz bardak kadar su  koyup kaynatın. Suyun çok iyi kaynaması beklendikten sonra demliği ocaktan alıp bir yemek kaşığı kadar kurutulmuş, ince kıyılmış kekiği kaynar suya ekleyin ve demliği kapatıp 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Sonrasında  kekik çayını  süzerek aç karnına veya öğün aralarında tüketmeye başlayabilirsiniz.
 Kekik çayının demlenmesinin  püf noktası su kaynama aşamasında kesinlikle kekik atmayın. Su kaynatma evresi şifalı otların besin değerini kaybedip faydasını azalacaktır. Kekik Çayı, içerisindeki en etkili madde olan eterli uçucu yağın  yitirilmemesi için hiçbir zaman kaynatılmaz!

Yorum yapın