Keçi Boynuzu Özü Nedir Faydaları Nelerdir

Keçi Boynuzu Özü Nedir Faydaları Nelerdir

Keçi Boynuzu Özü Nedir 

Ateşle temas etmeyen keçiboynuzu özü kanserojen etkiler barındırmaz, 60 derece sınırı olan kaynama sıcaklığı amino asit ve mineral kaybına neden olmaz. Keçiboynuzu pekmezinin faydalarını kısmi olarak azaltan etmenlerkeçiboynuzu özünde bulunmaz bu yüzden pekmezden daha faydalıdır.

Mineral olarak  Kalsiyum, Demir, Potasyum, Magnezyum, Fosfor, Çinko, Mangan, Sodyum bulunmakta,  Vitamin olarak ise A,D,E,B2,B3 vitaminlerini ihtiva etmektedir. Ayrıca gallik asit ve diğer fonksiyonel etken maddeleri içermektedir. Lif kaynağı olarak zengindir.

Keçiboynuzu Özünün Faydaları Nelerdir?

Öncelikle birçok kişinin sorunu olan yüksek tansiyon problemine faydalıdır. Kolesterol içermediği için tansiyon hastaları için çok iyi bir seçenektir. Ayrıca keçiboynuzu özü çocukların zihinsel gelişimini arttırır. Vitamin ve mineral deposu olan keçiboynuzu özü çocukların zihinsel gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Keçiboynuzunun özünde aminoasit olduğu için kan yapıcı özelliği de vardır. Özellikle öksürükten şikayetçi olan hastalar keçiboynuzuna yönelir çünkü keçiboynuzunun balgam söktürücü bir özelliği vardır ve öksürüğü keser. Keçiboynuzu özü, kalsiyum ve magnezyum içerdiği için kemik erimesine iyi gelmektedir. Günümüzün en zor hastalıklarında olan akciğer kanserine karşı da çok iyi gelmektedir.

Keçiboynuzu Özü Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzu özü, aç karnına yenirse tok tutar ve kilo vermek amacıyla kullanılabilir. Tok karnına tüketilirse kilo aldırıcı özelliği bulunur. Başkaca kullanım şekli yoksa, sabah ve akşamları birer çay kaşığı veya birer tatlı kaşığı tüketilebilir. Sütle birlikte de tüketilebilir. Ayrıca; şeker yerine tatlılara, keklere konur. Güzel bir dolgu malzemesidir. Aynı anda hem tatlandırıcı hem de kakao yerine kullanılabilir. Keçiboynuzu özü ile yapılan pasta ve keklerde genel olarak kakao ve şeker konmaz.

Yorum yapın