Elma Çayları Nasıl Demlenir

Elma Çayları Nasıl Demlenir

Elma çayı nasıl hazırlanır?

Elma çayının dünyada en fazla tüketen ülkeyiz desek yalan olmaz Birçok ülke bizden elma çayını görmüş ve tüketmektedir Elma çaylarının yapımı oldukça basittir. Elma çayımız  hazırlarken yeşil veya kırmızı elma kullanılabiliriz . Elma çayı demlenirken elma kabukları kurtmuş olduğumuz elmalar veya  taze elma kullanılabilir Elma kabukları ya da  sıcak yaz günlerinden kurutmuş olduğumuz  elma dilimleri ocak üzerinde kaynatmış olduğumuz  kaynar suya atılır ve beş dakika kadar  bekletir , süzülerek içilebilir.

Demlemiş olduğumuz Elma çayını   başka bitkilerin çaylarıyla birlikte de tüketilebiliriz . Bunun için çay hazırlandıktan sonra elma kabukları ve elma parçaları süzülür. Elde edilen su, diğer bitkilerin demlenmesi için kullanılır. Kış hastalıklarına karşı vücut direncini artırmak için hazırlanan elma çayına kurutulmuş ya da taze limon kabuğu, portakal kabuğu, kuşburnu ve bal da ilave edilebilir. Ayrıca kalem tarçın ve karanfil de eklenebilir. Elma çayıyla zayıflamak isteyen kişilerin günde üç kez yemeklerden önce bir bardak elma çayı içmesi tavsiye edilir. Tansiyon düşüklüğü ve reflü hastalığı olanların elma çayını dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

  • Elma meyvesi içerisinde barındırdığı antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki kanser hücrelerinin artmasına neden olan serbest radikallerin çoğalmasını engellemektedir . Kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır. Özellikle en sık görülen kolon kanserini önlemede etkili bir doğal yardımcıdır.
  • Elma, içeriğindeki aminoasit sayesinde  Mikrop ya da virüslere karşı koruma sağlayarak  bağışıklık sistemine destek saglamaktadır , insan vücudu için çok önemlidir.  bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı vücudu koruyan destekleyici besinlerin arasında yer alır.
  • Elma Cildin derinlemesine beslenmesi ve sağlıklı olması için elma çayından düzenli olarak yararlanılabilir. İçeriğinde yer alan vitaminler cildin nem oranını artırır ve daha genç bir görünüme kavuşturur. Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda cilt yüzeyinde meydana gelen kırışıklık ve sarkma gibi sorunları giderir.
  • Üst solunum yolu hastalıklarının balgam gibi belirtilerini yok etmede etkili rol oynar.

Öksürük uzun süreli olduğu zaman can sıkıcı bir hale gelebilir. Elma çayı özellikle boğaz ağrısına iyi gelerek, boğazı yumuşatır. Düzenli bir şekilde içilen elma çayı, öksürüğün azalmasına ve ilerleyen zamanlarda tamamen geçmesine yardımcı olur.

Fazla kilo hem hareket özgürlüğünü kısıtlar hem de birçok sağlık sorununa davetiye çıkarır. Elma çayı, içeriğinde yer alan vitaminler sayesinde vücudun hem şeker ihtiyacını karşılar hem de uzun süre tok kalmaya yardımcı olarak kilo vermeye destek olur.

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayının doğal ve sağlıklı bir beslenme düzeni izlemesi gerekir. Elma, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi için gerekli olan bir besindir. Düzenli olarak tüketilen elma çayı hem anne adayına hem de bebeğe fayda sağlar. Anne adayının mide bulantısını önleyerek, kusmayı engeller. Ancak herhangi bir alerjik durumundan korunmak için günlük olarak tüketilmesi gereken miktarın aşılmaması gerekir.

Elma Çayları Nasıl Demlenir” üzerine bir yorum

Yorum yapın