” Doğal Yollardan Zayıflama Kürü nasıl yapılır “?

” Doğal Yollardan Zayıflama Kürü nasıl yapılır “?

Fazla kilolarımız  hayatımızda her zaman  bizimle birlikte olmak zorunda değiller. Elbette onlardan doğal yollardan kurtulmak ve sağlıklı fit bir vücuda kavuşmak hepimizin hakkı. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bu konuda bizlere yardımcı oluyor ve…

Fazla kilolar hayatımızda  her zaman  bizimle birlikte olmak zorunda değiller. Elbette onlardan sağlıklı bir biçimde doğal yollarla kurtulmak ve fit bir vücuda kavuşmak hepimizin hakkı. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, bu konuda bizlere yardımcı oluyor ve bitkilerin faydalarindan  sağlıklı bir şekilde faydalanmamızı sağlıyor. İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürü maydanoz limon lahanayı mutlaka denemelisiniz.

İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürü, tokluk hissi vererek aşırı yemek yeme alışkanlığınızdan sizi kurtarıcak. Ayrıca İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürleri sayesinde ruh sağlığınızda güçlendirmiş olacaksınız.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürlerinin yılda iki veya üç defa uygulamanızı öneriyor. Bilhassa ilkbahar mevsimine girerken uygulayarak, bahar yorgunluğuna karşıda önleminizi almış olursunuz.

İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürü

Malzemeler

3 su bardağı klorsuz su, 6-7 yaprak beyaz lahana (kültür lahanası olmayacak) Yarım bağ maydanoz (iri yapraklı olmayacak)

Hazırlanışı ve uygulanışı

Klorsuz suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra içine beyaz lahanayı koyarak 3 dakika daha kaynatın. 3 dakika sonra maydanozu ekleyerek bir 3 dakika daha kaynatın. Daha sonra ocaktan alın ve ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra süzün ve suyu 2-3 parçaya ayırın. Suyu 3 parçaya ayırdıysanız sabah-öğle-akşam, 2 parçaya ayırdıysanız sabah-akşam için. Zayıflama kürünü her içeceğinizde içine yarım limon suyu damlatın.

NOT: Kaynama süreleri dikkate alınmalı ve önem verilmelidir. Bu karışımı her defasında taze olarak hazırlamalısınız. İbrahim Saraçoğlu zayıflama kürü uygulaması şu şekilde olmalı;

7 gün uygulama 3 gün ara 7 gün uygulama 3 gün ara 7 gün uygulama (Toplam 21 gün uygulanacak)

Yorum yapın