Çam Ağacı Nedir? Çam Ağacının Faydaları Nelerdir

Çam Ağacı Nedir? Çam Ağacının Faydaları Nelerdir

Çam Ağacı Nedir?

Çam aslında çok geniş bir çeşitliliğe sahip bir ağaçtır. Yaklaşık olarak 160 çeşit çam türü vardır. Çam ağacı çok yıllık bir ağaç olup boyları 80 metreye kadar uzayabilen, yaprak dökmeyeniğne yapraklı hoş kokulu bir ağaçtır. Yapraklarını dökmez ve dört mevsim yeşil kalır.

Dünyada kuzey yarımkürede bu çam çeşitlerinin hepsini görmek mümkündür ancak güney yarımkürede sadece tek bir tür çam yetişmektedir. Çam ağacının gövdesi kereste olarak ve süs eşyası yapımında kullanılır. Çok dayanıklı ve sağlam bir ağaç türüdür. Ayrıca ömür bakımından çok uzun ömürlü bir ağaçtır. Öyle ki 1000 yıl yaşadıkları bilinmektedir. Bilinen en uzun ömürlü çam ağacı kayıtlara göre Kaliforniya’da 4.500 yıllık çam ağacı bulunmaktadır.

Çam Ağacı Nerede Yetişir?

Çam ağacının yetiştiği ülkeler olarak genellikle Çin, Japonya, Güneydoğu Asya değişik çam çeşitlerine sahiptir. İtalya‘da ise yoğunlukla fıstık çamı yetişmektedir.

Ülkemizde ise hemen hemen her bölgede çam çeşitlerine rastlamak mümkündür. Ilıman ve soğuk yerlerde iklim ve yükseklik olarak genelde dağlık kesimlerde daha çok yaygındır. Çam ağacının yetişebilmesi için bol güneş ve temiz havası olan yerler yeterlidir. Türkiye’de yetişen çam türleri ise; Sarıçam, kızılçam, fıstık çamı, sedir, köknar, mavi selvi, himalaya sediri, ardıç, ladin gibi türler yetişmektedir.

Yorum yapın