Bitki Çayları Nasıl Demlenir

Bitki Çayları Nasıl Demlenir

Bitki çayları zayıflamadan  bir rahatsızlığa  hatta  cilt bakımında bile kullanılmakta olan doğal ilaçlarımızdır. Her ilacın yanlış kullanılması sonucu faydasından çok zararının dokunması kesindir , bitki çayları da yanlış demlenme  sonucu fayda sağlayamamaktadır. Bu makalemizde doğru ve etkili bitki çayı nasıl demlenir? İşte bu sorunun cevabını vereceğiz.

Bütün bitki çaylarının genel olarak demlenme şekli günlük hayatta vazgeçilmezimiz siyah  çay gibi demlenmedir . Eğer elimizdeki bitkiye özel bir demlenme yöntemi  yoksa;

Bitkiyi demlemek için kullanacağınız suyun iyice kaynatılmış  olması gerekmektedir. Kaynamış olan suyun altındaki ateş kapatılır ve içerisine bitkiler eklenir. Bu şekilde suyun kendi sıcaklığı ile beraber bitki çayı demlenir.

BİTKİ ÇAY DEMLERKEN YANLIŞ BİLİNENLER

Yukarıda özetle bahsettiğimiz tıpkı normal çay demler gibi bitki çayı demlenir ifadesi bazen doğru olmayabiliyor. Bunun tek nedeni bazı insanlarımızın normal çayı demlerken bile yanlış demlemesidir. Su daha kaynamadan içerisine çayı atıp ikisini beraber kaynatarak hazırlayanlar olduğu için belirtmekte fayda görüyorum. Bitki çaylarını asla su soğuk iken veya daha henüz kaynamadan içerisine atılmamalıdır. Bu şekilde bitkininin faydaları ve özü tam olarak ortaya çıkmamış olacaktır.

Yorum yapın