Bitki çayı hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Bitki çayı hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

Şifalı bitkilerin sağlık için faydalarını bilmeyen  kişi yoktur sanırım. Çevremizde  bulunan çeşitli bitkiler adeta  içerisinde şifa barındırıyor. Şifalı bitkiler daha çok da  demlenerek çay olarak tüketilmektedir. Hemen hemen…

Şifalı bitkilerin sağlık için faydalarını bilmeyen  kişi yoktur sanırım. Çevremizde  bulunan çeşitli bitkiler  adeta  içerisinde şifa barındırmaktadır. Şifalı bitkiler en çok da çay olarak tüketilmektedir. Hemen hemen her bitki, çay olarak tüketildiği zaman fayda sağlamaktadır.

Bitki çayı hazırlamak için üç yöntem kullanılır. Bunlar;

DEMLEME YÖNTEMİ

KAYNATMA YÖNTEMİ

YUMUŞATMA YÖNTEMİDİR.

Bitki çayı hazırlarken bitkinin  genel olarak meyvesinden, kökünden ve tohumundan yararlanılmaktadır . Her biri için farklı hazırlama yöntemleri  uygulanmaktadır.

Bitki çayı hazırlarken   katılacak bitki çeşiti  çok ise, tüm bitkiler temiz bir kabın içine konularak  iyice sallanılmalı ve karıştırılmalıdır . Burada amaç, bitkilerin eşit orada kabın içinde dağılmasını sağlamaktır. Eğer ki bitkinin tohumundan yada meyvesinden faydalanılacak ise , tohum ve meyveler kesilmeli yada ezilmelidir. Burada ki amaç da, toz haline getirilerek daha iyi ölçüm yapılmasını sağlamaktır.

Bitki çayı hazırlamak için üç yöntem kullanıldığını yukarıda belirtmiştik. Şimdi gelelim bu yöntemlerin doğru kullanımından bahsetmeye.

 Bitki Çayı Demleme Yöntemi: Kullanılacak olan bitkinin üzerine kaynar su dökülür. Yaklaşık 10-15 dakika bekletilir. Bitkinin ölçüsü bir bardağa bir çay kaşığı şeklinde olmalıdır.

Bitki Çayı KaynatmaYöntemi: Kullanılacak olan bitki demliğe konur. Üzerine soğuk su eklenir. Ateşe konulur ve kaynama noktasına kadar ısıtılır. Daha sonra kapatılarak yaklaşık 10-15 dakika beklenir. Kaynama yöntemi kullanılarak hazırlanan bitki çayı 1-2 gün buzdolabında saklanabilir.

Bitki Çayı Yumuşatma Yöntemi: Bu yöntem de ise, bitkiler soğuk suya konulur. Yaklaşık 5-8 saat oda sıcaklığında bu şekilde bekletilir. Arada bir çalkalanır. Hijyenin korunması için ağzı kapalı temiz kap kullanılmalıdır. Kullanım öncesi bir taşım kaynatılarak içilir. Bu yöntemle hazırlanan bitki çayları en fazla 3 gün kullanılır.

Her yöntemde bitki çayını içmeden önce süzmeniz gerekir. Bitki çayı hazırlanırken genellikle demleme yöntemi kullanılır. Bu yöntem diğerlerine göre daha sağlıklı ve sterildir.

Bitki çayı hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir husus var. Buda, bitki çayının cam veya seramik demliklerde hazırlanmasıdır. Bitki çayı hazırlanırken arada sırada karıştırılmalıdır. Ayrıca bitki çaylarının tatlandırılmaması gerekir. Eğer üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı tüketilecek ise içine bir miktar bal konulabilir. Tadının acı olmasından dolayı içemediğiniz bitki çaylarını çok az miktarda meyve suyu ya da şekerle tatlandırabilirsiniz. Şeker hastaları yapay tatlandırıcı kullanmalı. Demliklerin kapakları sıkı olmalı ve buharı dışarı kaçırmamalıdır.

Yorum yapın