Adaçayı Nedir Adaçayının Faydaları Nelerdir

Adaçayı Nedir Adaçayının Faydaları Nelerdir

Adaçayı Nedir

Adaçayı. Ülkemizde genel  olarak Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarında daha çok  yetiştirilmektedir Ama her bölgede bulunur . Yumuşak içimli olan bu bitkinin yaprakları kurutularak çayı yapılır. Adaçayının faydaları nelerdir, adaçayı nasıl demleniradaçayı zayıflatır mı sorularının cevaplarını sizler için araştırıp derledik.

Adaçayının bilinen farklı  adları bulunmaktadır . Bunlar Mermeriye ve Diş otu dur. Adaçayı hemen hemen tüm avrupa ülkelerinde yetişmektedir  Adaçayı ülkemizdede her bölgede  yetişmektedir.  En iyi Adaçayı Mayıs ayı ve  Haziran aylarında  toplanmalıdır. Toplanması için uygun olan zaman  Bitkinin yapraklarının çiçek açmadan önceki zamandır. Yapraklar öğlen vakti toplanmalıdır çünkü bu vakitlerde aktif maddeler en üst düzeye ulaşırlar.

Adaçayı zayıflatır mı?

Sağlığımız açısından geniş bir yelpazesi olan adaçayı hakkında merak edilen bir diğer soru da adaçayı zayıflatır mı sorusudur. Adaçayı tok tutucu ve yağ yakıcı etkisi bulundurmasından dolayı zayıflatıcı etkisi de bulunmaktadır. Diyetlerinize adaçayı ekleyerek tok kalabilir, sindirim sisteminizi hızlandırabilirsiniz.
Sindirim sistemini hızlandırıcı ve yağ yakıcı etkisi bulunmasından dolayı adaçayı ile zayıflamak mümkün olacaktır.

Adaçayı ile zayıflamak için çayın içerisinde birkaç tane sinameki yaprağı ilave edip içebilirsiniz. Yemeklerden sonra içeceğiniz adaçayı sindirim sisteminizi hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Ancak her bitki çayında olduğu gibi adaçayında da ölçüyü kaçırmamak gerekmektedir  aksi taktirde sağlığınız için yararlı olan bu bitki zararlı bir hale dönüşebilir. Adaçayının sağlık açısından bir zararı bulunmuyor ancak tüketiminin ölçüsünün fazla olması sağlık açısından ciddi anlamda tehdit oluşturabilir.

Adaçayı nasıl demlenir?
Adaçayının hazırlanışı demleme usulü ile olmalıdır. Adaçayı kaynatılarak hazırlanmamalıdır. Eğer adaçayını 2 dakikadan uzun süre kaynatırsak toksik maddeye dönüşeceğinden zararlı hale gelecektir.
Adaçayını hazırlamak için 1 tatlı kaşığı adaçayını yada 1 poşet adaçayını fincana koyup üzerine sıcak su ekleyip üzerini kapatarak 5 dakika demlenmesini beklemeliyiz. Günde 2-3 çay fincanı içilmesi önerilir. Daha fazla içilmemelidir.

Adaçayı gargarası nasıl hazırlanır?
Adaçayı gargarası için 1 poşet adaçayını yada 1 tatlı kaşığı adaçayının üzerine sıcak su ekleyip 10 dakika demlenip süzülerek hazırlanan adaçayıgargarası ile günde 2-3 defa gargara yapılır. Demlendikten sonra adaçayını suyun içinde bekletmeyiniz mutlaka süzerek çıkarınız.

Adaçayının Faydaları: Adaçayı, aşırı terleme ve gece terlemelerindde yardımcı olabilecek bir bitkidir. Kramplara, omurilik rahatsızlıklarına, beze hastalıklarına ve organ titrekliklerine iyi gelir. Karaciğer üzerinde olumlu etkileri vardır. Kanı, solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler, iştahı açar. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gaz söktürür., ishalde rahatlatıcı etkisi vardır. Çalkalama ve gargara yapıldığında bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde iyi gelir.
Adaçayı dişeti çekilmesinde ve kanamasında faydalıdır. Zayıf ve çelimsiz çocuklara balla arıştırılarak içirildiğinde faydası görülür. Güçlü antioksdan özelliğe sahiptir. A,B ve C vitaminleri bakımından zengindir. Hafızanın güçlendirilmesi konusunda önemli etkiye sahiptir. Aynı zamanda adaçayı, detoks kürlerininde vazgeçilmez bitkilerinden biridir.
Uyarı: Adaçayının aşırı kullanımı kan basıncını yükselebiliyor. Rahim kaslarını uyardığından dolayı gebelik sürecinde kullanılmaması öneriliyor ayrıca anne sütü üretimini durdurabiliyor.

Yorum yapın