Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Uyku problemiçekenler bilir, bu durum oldukça sıkıntı yaratarak günlük hayatı bile etkileyecek konuma gelir. Uykusuz kalmak aynı zamanda aşırı kilodan, yüksek tansiyona birçok sağlık problemi ile alakalıdır. Uyumaya yardımcı gıdaların tüketilmesi bu şikayetin giderilmesinde etkili olabilir.
Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Muz
Potasyum içeriği yüksek olan muz, huzursuz bacakları sakinleştirir ve gece kramplarını azaltır. Ayrıca içindeki magnezyum kasları ve sinirleri sakinleştirerek, dolaşım ve sindirim sisteminin sağlığını destekler. Muzu tek başına yiyebilir veya sütle karıştırarak muzlu süt yapabilirsiniz.

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Somon
İyi bir gece uykusunun planlanması akşam yemeğinde başlayabilir. Somon iyi bir ana yemektir çünkü omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 stres hormonlarını azaltır ve huzurlu dinlenmeyi sağlar. Somonu sevmiyorsanız omega-3 içeren diğer balıklar da etkili olur. B6 vitamini içeriği ise uyku getiren melatonin hormonunun üretimi için gereklidir.

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Kıvırcık Lahana (Kale)
Bu krusifer sebze uyumaya yardımcı gıdalardandır. İçeriğindeki bol potasyum ve kalsiyum uyku getirici özelliğe sahiplerdir. Eğer yatmadan önce tüketmek istemezseniz akşam yemeğinde salatanıza katabilirsiniz.

İyi bir gece uykusunu planlamak için günün hiçbir vakti erken değildir. Eğer kale sevdiğiniz bir sebze değilse ıspanak gibi potasyum içeriği yüksek bir diğer koyu yeşil yapraklı sebzeyi tercih edebilirsiniz.

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Tatlı Patates
Tatlı patates iyi bir potasyum kaynağıdır. Potasyum kasları ve sinirleri rahatlatırken, dolaşımı ve sindirimi iyileştirir. Fırınlamak daha sağlıklı bir opsiyon olsa da evde kızartarak da tüketebilirsiniz. Aynı zamanda tatlı patates iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Badem
Bademin içindeki magnezyum daha iyi bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda protein bulundurduğu için uyurken kan şekeri seviyeleriniz sabit kalır.

Yatmadan önce bir avuç badem yemeniz önerilir. Ya da badem ezmesini kızarmış tam tahıllı bir ekmeğin üzerine sürerek tüketebilirsiniz.

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Nohut
Nohut iyi bir B6 vitamini kaynağıdır. Vücut bu vitamini serotonin üretmek için kullanır. Serotonin daha iyi hissetmeyi ve stresin azaltılmasını sağlar. Bu vitamin ayrıca ana uyku hormonu olan melatonin sentezinde kullanılır.

Akşam yemeğinde nohut yemek gece daha iyi bir uykuya yardımcı olur. Salataya da katılabilen nohutların gaz yapabileceği ve bu sebeple uykuda rahatsız edebileceği akılda bulundurulmalıdır.

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Yumurta
Yumurta bolca protein içerir ve bu sayede gece kan şekeri seviyelerini sabit tuttuğundan uyumaya yardımcı gıdalardandır. Bir veya iki yumurtayı, kızarmış tam tahıllı ekmek gibi bir karbonhidrat kaynağıyla beraber tüketebilirsiniz.

Karbonhidrat eklemek proteindeki triptofanın vücut tarafından daha iyi kullanılmasına destek olur.

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Süt
Sütün uykuya yardımcı olduğu iddiası halen tartışılmaktadır. Bazı uzmanlar kalsiyumun gücünü ve melatonin üretimindeki doğrudan rolünü destekler.
Eğer soya sütünü inek sütüne tercih ediyorsanız bu daha iyi bile olabilir. Soya ürünleri menopoz dönemindeki kadınlarda uykusuzluk probleminin tedavisi için yardımcı olmaktadır.

Bazı uzmanlar uykuya yardımcı olması için inek sütünün ancak 4-5 litresinin etkili olacağını, soya sütünün bu konuda çok daha başarılı olduğunu iddia etmektedir.

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Kahvaltılık Gevrek
Az şekerli, tam tahıllı küçük bir kase kahvaltılık gevrek uyumaya yardımcı gıdalardandır.

Sütle beraber protein-karbonhidrat şeklinde tüketilmesi uykuya yardımcı bir amino asit olan triptofanın beyin tarafından verimli kullanımı için önerilir.

Hatta sütte bulunan bir protein,triptofanın yapı taşıdır.

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler


Uyku


Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/uyumaniza-yardimci-olacak-pembenar-galeri-alternatiftip-2427549/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir