Kekiğin 10 faydası

Kekiğin 10 faydası

Sofraların kaçınılmaz baharatı kekik, yemeklere verdiği lezzetin yanında tam bir vitamin deposu. Birçok rahatsızlığa iyi gelen kekiğin tıbbi faydaları ise saymakla bitmiyor. İşte kekiğin mucize faydalarından birkaçı…
Kekiğin 10 faydası

Kekik çayı nasıl yapılır?
 
1 bardak kaynayan suyun içerisine 2 çay kaşığı ezilmiş kekik yaprağı (taze veya kuru) atın. Kapağını kapatıp 10 dakika kaynatın ve sonrasında süzerek içmeye hazır hale getirin.

Kekiğin 10 faydası

Tansiyonu düşürür
 
Kekik kan basıncını düşüren bir özelliğe sahiptir. İdrar söktürücü görevi görmesi vücutta biriken fazla tuz, su ve toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca kan basıncının dengelenmesi ve kalp sağlığının korunması için faydalı olan potasyum kekikte oldukça bol miktarda bulunur.
 
Tansiyonunuzu düşürmek için yaptığınız yemeklerde tuz yerine kekik kullanın ve düzenli olarak kekik çayı için. 

Kekiğin 10 faydası

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir
 
Sağlığınızı korumak için bağışıklık sisteminizi kekik tüketerek desteklemeniz mümkün. Kekiğin içerisinde bulunan doğal antibiyotik timol, sadece kekiğe acımsı tadını ve kokusunu vermez aynı zamanda sizi bakteri ve virüslerden korur.  Buna ek olarak vücudun ihtiyacı olan ve bağışıklık sistemini destekleyen A ve C vitaminleri de kekikte bulunur.
 
Bu otu bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için yemeklerinizde baharat olarak kullanın veya çay olarak tüketin

Kekiğin 10 faydası

Ağız sağlığına iyi gelir
 
Kekik antibakteriyel içeriği sayesinde ağız içi iltihapları engellemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur. Diş sağlığıyla ilgili ürünlerde kullanılan kekik yağı ve timol dişlerde oluşan çürükleri ve dişeti problemlerini engeller. Ayrıca ağızda oluşan yaralara ve diş eti iltihabına karşı da etkilidir.

Kekiğin 10 faydası

Sivilce ve diğer cilt problemlerine iyi gelir
 
Antibakteriyel özelliği sayesinde kekik, sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin önüne geçer ve yara izi oluşumunu azaltıcı bir etkisi vardır. Buna ek olarak kekiğin içerisinde bulunan antioksidan, erken yaşlanma belirtilerine neden olan serbest radikallere karşı savaşır.  

Kekiğin 10 faydası

Doğal sivrisinek kovucu özelliği vardır
 
Kekik yağının sivrisinekleri kovucu özelliği sayesinde bu tarz böcekler tarafından taşınan hastalıklardan korunmamızı sağlar.
 
Kekik yaprağını yağını çıkarabilmek için avuç içinizde ezin. Yağını çıkardığınız kekik yaprağını vücudunuza masaj yaparak uygulayın.
 

Kekiğin 10 faydası

Ağız kokusunu engeller
 
Antiseptik ve antibakteriyel özelliği sayesinde ağız kokusuyla savaşan kekik, aslında birçok ağız gargarası ürününün de içeriğinde görülebilir. Siz de evinizde kekik kullanarak ağız çalkalama suyu yapabilir ve ağız kokusunu engelleyebilirsiniz. 
 
1 çay kaşığı kuru kekik yaprağını 1 bardak suyla 5 dakika kaynatın. Suyu süzün ve soğuması için bekletin. Günde 2-3 kez bu suyla gargara yapın.

Kekiğin 10 faydası

Kas ağrılarına iyi gelir
 
Adet sancınızın da vücutta oluşan herhangi bir kas ağrınızın da çözümü kekik! Enerji gerektiren metabolik faaliyetlerin olmazsa olmazı magnezyum açısından zengin olan kekik, kasları korumanızda yardımcı olur.  
 
Günde 1-4 bardak kekik çayı içmek adet sancınıza iyi gelecektir.
 
2-3 damla kekik yağına, 2 çorba kaşığı susam yağı veya zeytinyağı karıştırarak ağrayan bölgeye masaj yapmak kas ağrılarınıza iyi gelecektir.

Kekiğin 10 faydası

Antidepresan görevi görür
 
Kekik veya kekik yağı ruh halinize ve duygularınıza da etki eder. Kekik yağının içeriğinde bulunan karvakrol maddesi antidepresan görevi görür ve ruh sağlığına iyi gelir.
 

Kekiğin 10 faydası


Kekik


Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kekigin-10-faydasi-pembenar-galeri-alternatiftip-2414789/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir